Zabytki Dolnego Śląska, którym grozi dalsza dewastacja. Czerwona Lista zagrożonych zabytków.
Blog > Komentarze do wpisu
pałac w Piotrkowicach

Pałac w Piotrkowicach (powiat trzebnicki, gmina Prusice)

Obiekt wpisany do rejestru zabytków jako:

zespół pałacowy

- pałac, 1693, nr rej.: 1039 z 23.01.1964

- park, poł. XIX, nr rej.: 403/W z 24.05.1978

- mauzoleum rodziny v. Danckelman, 1850, nr rej.: j.w.

- spichrz, 1 poł. XIX, nr rej.: 604/W z 10.08.1988

pałac w Piotrkowicach

fot. Sebastian Borecki

Klasa obiektu
Wysoka (3). Jeden z najpiękniejszych pałaców na Dolnym Śląsku. Mimo prostej bryły zachwyca niezwykle bogatą dekoracją elewacji. Wzniesiony około 1693 roku dla Anny Marii von Maltzan. Być może wykorzystano mury wcześniejszego dworu. Restaurowany w XIX wieku został zdewastowany po 1945 roku. Obecnie jest własnością prywatną, jednak stoi opuszczony i niszczeje. Wokół piękny park.

Zagrożenie dalszą dewastacją
Znaczne (3). Obiekt niedostatecznie zabezpieczony i opuszczony. Pomimo wyremontowanego dachu, wnętrza narażone na działanie czynników atmosferycznych (brak części okien). Narażony na penetracje i dewastacje. Ze względu na bogaty wystrój rzeźbiarski elewacji, istnieje zagrożenie kradzieżami.

Potencjał marketingowy
Średni (2).  Obiekt położony daleko od głównych dróg, w małej wsi. Magnesem dla potencjalnych inwestorów i użytkowników mogą być: jego wyjątkowa architektura, bliskość atrakcji turystycznych (sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, Kocie Góry, pole golfowe w Krzyżanowicach) oraz niewielka odległość od Wrocławia (poszczególne miejscowości powiatu trzebnickiego, takie jak Wisznia Mała, czy Oborniki Śląskie, stopniowo przekształcają się w sypialnię stolicy regionu).

Suma punktów

8 - konieczne jest solidniejsze zabezpieczenie budynku oraz podjęcie prac konserwatorskich. Wysokiej klasy zabytek o niedocenianym potencjale.

niedziela, 18 lipca 2010, thinkabout

TrackBack
TrackBack URL wpisu: