Zabytki Dolnego Śląska, którym grozi dalsza dewastacja. Czerwona Lista zagrożonych zabytków.
Blog > Komentarze do wpisu
Pałac w Luboradzu

Pałac w Luboradzu (gmina Mściwojów, powiat Jaworski)

Luboradz, pałac

źródło zdjęcia: http://www.msciwojow.eu/pictures/photos/luboradz_palac1.jpg

Luboradz, pałac (dawniej)

Źródło zdjęcia: http://wroclaw.hydral.com.pl/319388,foto.html

Obiekt wpisany do rejestru zabytków jako:

- pałac, k. XVI, XX, nr rej.: 585 z 24.08.1959

Klasa zabytku

Znaczna (3). Pałac wybudowany w XVI wieku, przebudowany w XVII stuleciu w stylu barokowym. Zachowane malowane, belkowe renesansowe stropy oraz sala balowa z portretami właścicieli pałacu (prawdopodobnie śląska rodzina magnacka von Nostitz). W XVII wieku (po wojnie 30-letniej) pałac pełnił przez pewien czas funkcję kryjówki rękopisu Mikołaja Kopernika, wpisanego przez kontrreformację na indeks ksiąg zakazanych (tego samego, który odnaleziono w 1840 w Pradze, a w 1956 przekazano Polsce i który dziś znajduje się w Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie).

Zagrożenie dalszą dewastacją

Średnie (2). Obiekt został zabezpieczony, brak informacji o pracach renowacyjnych.

Potencjał marketingowy

Średni (2). Obiekt stosunkowo dobrze zachowany, w przypadku renowacji mógłby stać się atrakcją o znaczeniu szerszym od lokalnego. Możliwość różnorodnej adaptacji.

Suma punktów

7 - wartościowy i nieźle zachowany zabytek, na pewno jeden z tych, które mają szanse przetrwać. Wymaga inwestycji.

niedziela, 06 czerwca 2010, thinkabout

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Anna, ackh38.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/08/27 10:33:29
Tu chciałam zauważyć ze pałac został kupiony przez osobę prywatną ( z tego co wiem jakiegoś kamieniarza ze Świdnicy) i jest przekształcany w kompleks hotelowo gastronomiczny... więc wszystko jest na dobrej drodze :) W trakcie mojej ostatniej wizyty praca wreła :)
-
2010/08/30 15:09:43
Świetna wiadomość! Jeśli miałabyś może zdjęcie dokumentujące prace na obiekcie - chętnie dołączymy je do wpisu powyżej. :)
(Skrzynkę redlist@gazeta.pl odbierają wszyscy 3 redaktorzy listy. Przepraszam za dygresję ogólną, ale to ważne: jeśli dysponujecie zdjęciami dokumentującymi zmianę sytuacji na opisanych tu obiektach - na lepsze albo na gorsze - podsyłajcie je proszę. Nie możemy być wszędzie, a dzięki temu lista ma szansę stać się aktualnym źródłem informacji.)